Kai kas galėtų pagalvoti, jog pasislėpti nuo viską matančio termovizoriaus galima tiesiog užsimaskavus purvu. Vis dėlto šios technologijos yra kur kas pažangesnės.
Jeigu termovizorius sureguliuotas tinkamai, purvas tikrai nuo jo nepaslėps.
Šviesa nebūtina: termovizorinės technologijos aptinka plika akimi nematomo šviesos spektro šilumines žymes. Tai – infraraudonosios spinduliuotės spektras. Visi kūnai, kurių temperatūra yra aukštesnė už 0 laipsnių, skleidžia šiluminę spinduliuotę. Kintant temperatūrai, termovizoriaus ekrane iškart rodomi vaizdai, kuriuos galime interpretuoti.
Nepaisant šiluminių privalumų, termovizoriumi negalima:
Tačiau šis prietaisas gali:
Šiluminės kameros ir termovizoriai nepagauna vaizdo po vandeniu, bet tai vis vien geriausias pasirinkimas profesionalioje ir pramoginėje laivyboje, kai reikia ką nors įžiūrėti visiškoje tamsoje.
Taip, termovizorinės technologijos nėra „rentgeno aparatai“, tačiau šilumą spinduliuoja visi kūnai – netgi ledas. Dėl šių skirtingų šiluminių žymių galima aptikti pakitimus ir atskirti objektus. Pavyzdžiui, aptikti šerną, pasislėpusį tankiuose krūmynuose, žmones pilname dūmų degančiame pastate ir netgi žuvų būrius, nes jos sujudina vandenį ir jis ima raibuliuoti.
Kadangi termovizorinės technologijos pritaikomos laivyboje, pvz., jas naudoja kariuomenės, teisėsaugos, greitojo reagavimo būrių, pramoninės žvejybos ir pramoginių laivų personalas bei laivų kapitonai, termovizorius, kaip antai žiūronus, kameras ir monokuliarius, galima pasitelkti:
Pakrančių apsaugos tarnybos nurodo, jog dvi pagrindinės nelaimingų atsitikimų ir avarijų priežastys pramoginės laivybos srityje – pramoginių laivų susidūrimas arba jų susidūrimas su nejudančiais objektais. Dėl to žmonės gali patirti sunkių sužalojimų ar net ištikti mirtis.
Pramoginėje laivyboje nelaimingi atsitikimai ir avarijos kyla dėl šių pagrindinių priežasčių:
Daugelio šių problemų galima išvengti arba išspręsti naudojant termovizorius. Termovizoriai aptinka plūduriuojančias nuolaužas, laivų kilvaterius ir, žinoma, kitus laivus. Naudojant skaitmeninio priartinimo funkciją, galima priartinti vaizdą ir geriau apžiūrėti mažus arba toli esančius objektus, taip išlikti budriems ir išvengti susidūrimo su kitais laivais, neužplaukti ant seklumų, nepriartėti prie pakrančių, taip pat nustatyti grėsmes, pavyzdžiui, pastebėti piratų laivus. Termovizoriai yra gera pagalbinė priemonė, kai reikia švartuotis, jie taip pat naudojami sportinėje žūklėje. Šie prietaisai padeda laivų kapitonams nustatyti variklių triktis ir gedimus. Termovizoriai tapo nepamainoma gelbėjimo operacijų priemone, nes jais galima greitai pastebėti už borto iškritusius žmones (jeigu jie nėra visiškai panirę po vandeniu).
Matymas tamsoje
Kadangi stebėjimui termovizoriumi tamsoje nereikalingas joks dirbtinis ar natūralus apšvietimas, šį prietaisą galima saugiai naudoti, siekiant išvengti susidūrimų su kitais laivais, dokais ar kitais nejudančiais objektais.
Laivams teisiškai privaloma naktį (nuo saulėlydžio iki saulėtekio) būti įjungus darbines navigacijos lemputes. Jeigu bandoma pasinaudoti nakties tamsa ir slapta kontrabanda gabenti narkotikus, brakonieriauti ar dalyvauti kitokioje neteisėtoje veikloje, termovizoriai tampa teisėsaugos ir pakrančių apsaugos tarnybų pareigūnų „akimis“ gaudant nusikaltėlius.
Pagalbinė priemonė naudojant radarus
Nors aptikęs objektą radaras siunčia signalą labai dideliu nuotoliu, jis neparodo aiškių objekto kontūrų. Termovizorius padeda nustatyti radaro aptiktą objektą, parodydamas aiškų tokio objekto vaizdą.
Galimybė vykdyti gelbėjimo operacijas
Termovizoriai, pavyzdžiui, žiūronai „Accolade 2 XP50 LRF“, kurių aptikimo atstumas, stebint iš sausumos, jūros ar oro, siekia iki 1800 metrų, gerokai padidina galimybę stebėti ir aptikti objektus.
Termovizoriai – ne tik naudingi prietaisai šernų medžiotojams. Tai vienos svarbiausių priemonių, naudotinų teisėsaugos, komercijos ir pramonės srityse.